Search

מה זה ספורט טיפולי


לא הבנתי היא שואלת אותי, מה זה ספורט טיפולי ? זה אנשים שעברו פציעות ואתה מטפל בהם באמצעות ספורט?

אנחנו יושבים בבית קפה שכונתי. בחוץ הגשם לא מפסיק לרדת אבל אנחנו תפסנו לנו שולחן שקרוב לפטריית חימום אז נעים וחם לנו .

השאלה שלה תופסת אותי קצת לא מוכן אבל אז נזכרתי בתרגיל שעשיתי בסדנת שיווק שעברתי לא מזמן תרגיל שנקרא נאום המעלית.

אתה עולה במעלית ויחד איתך עולה מישהו שיכול לעזור/להשפיע/לקדם את העסק שלך. עכשיו יש לך בערך 60 שניות לנסות למכור את עצמך ואת מה שאתה עושה ברמה כזאת שתעניין אותו ותגרום לו לקבוע איתך פגישת המשך.

מה אתם אומרים לו ?הי

אני אודי רובין. אני מטפל בילדים שיש להם קשיים מוטוריים או רגשיים באמצעות ספורט.

אני משתמש בכלים מתחום התנועה המשחק והספורט בשביל לעזור לילדים להתגבר על קשיים בתפקוד גופני או רגשי.

ילד עם קשיים בתפקוד הגופני זה ילד שלרוב יחווה כישלונות במשחקים שדורשים קורדינציה שיווי משקל תכנון תנועה ועוד. ילד כזה לרוב ימנע מלשחק עם אחרים ולעתים יחווה גם לעג וזלזול מילדים אחרים. מתוך הקשיים הגופניים יופיעו הקשיים הרגשיים. ילד כזה יכול מצד להימנע מלשחק ולבצע פעילות גופנית וייצר לעצמו הערכה עצמית נמוכה ולא ירצה לנסות לעשות דברים חדשים מפחד ששוב יכשל או שמצד שני בכל משחק ישבור את הכלים יתנהג באימפולסיביות ויפריע לכולם לשחק.

אז מה אתה עושה איתם היא שואלת ולוקחת עוד לגימה מהתה שלה.

עובד איתם על מגוון יכולות פיזיות - כוח, כוח מתפרץ, מהירות, זריזות, גמישות, סיבולת, קואורדינציה שיווי משקל תכנון תנועה מתחיל מהכי קל על מנת ליצור להם תחושות הצלחה ולאט מעלה להם את רמת הקושי בשביל לבנות להם בטחון עצמי ותחושות מסוגלות בעצמם וביכולות שלהם.

ומה אם הם לא מצליחים ? מתעצבנים ? מתייאשים ? הרי מי שמגיע אליך מגיע בדיוק בגלל שהוא לא מצליח ואז הוא מתעצבן ולא רוצה לנסות יותר.

זה בדיוק מה שאני מחפש ! אני אומר לה בהתלהבות. אני לפעמים אפילו מייצר בכוונה מצבים כאלה שהם נכשלים או שהאתגר גדול מדי. פה בדיוק נכנס הצד הטיפולי. ללמד אותם להתמודד עם כשלון לגרום להם לראות שזה לא כזה נורא. לעזור להם להתמיד ולא לוותר. ו

את יודעת הקושי לפעמים עם הילדים האלו זה לא רק ללמד אותם להתמודד עם כשלון אלא זה גם להתמודד עםההצלחות שלהם.

היא מקמטת את הפרצוף שלה במין מבט שלא מבין מה אני רוצה מהחיים שלה. מה זאת אומרת להתמודד עם הצלחות ? מה יש להתמודד הרי כולם שמחים שהם מצליחים.

לא בדיוק. אני מנסה להסביר לה. יש ילדים (ובינינו גם מבוגרים) שזוכרים רק את הכישלונות שלהם, הם לא רואים את ההצלחות שלהם. לעיתים הם זוקפים את ההצלחה לסוג של מזל או שזה סתם משהו קל שכולם יכולים אבל לרוב הם פשוט שוכחים שהם הצליחו כי מספיק שפעם אחת הם יכשלו זה ישר ימחוק להם את כל ההצלחות שהיו להם קודם. אני שם בשביל להראות להם שהם התגברו על קושי ולשקף להם בדיוק במה הם הצליחו. זה לא מספיק רק להגיד להם שהם אלופים אלא לדייק להם את הקושי שהם חוו בתרגיל ואיך הם הצליחו להתגבר עליו הפעם.

היא לרגע שותקת ואני רואה את הגלגלים במוח שלה עובדים ויודע בדיוק מה היא הולכת לשאול אותי עכשיו.

את בטח שואלת אם זה לא הולך לאיבוד שהם עוזבים את הסטודיו ויוצאים החוצה לעולם האמיתי?

אני מחייך שאני רואה את המבט המופתע שלה.

היכולות שהם רוכשים בסטודיו לא נעלמים שהם יוצאים החוצה אני מסביר לה. הרי ילד ששיפר את הקורדינציה שלו אצלי לא מאבד אותה שהוא יוצא החוצה אלא בדיוק להפך הוא ממשיך לשפר אותה כל הזמן כי עכשיו הוא מעז יותר לנסות דברים שפעם לא העז כי פחד. גם היכולות הרגשיות לא נעלמות אלא רק משתפרות. שילד מאמין בעצמו יותר הוא גם מרגיש בטוח יותר בחברת ילדים אחרים ולאט לאט יוזם אינטראקציות חברתית בעצמו.

אז זה לא ספורט טיפולי היא אומרת אחרי דקה של שתיקה, זה טיפול באמצעות ספורט.

אולי תקרא לזה ספורטבעי?.
9 views0 comments